هدهد، پیام آور عشق و فرزانگی

hodhod publication
هذا من فضل ربی
هدهد، پیام آور عشق و فرزانگی

بنام خداوند جان و خرد
دوستان سلام - خوش آمدید
انتشارات هدهد با شماره مجوز 999 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1374 فعالیت خود را شروع کرده و دفتر مرکزی آن در شهر مقدس قم می‌باشد. این انتشارات در سه زمینه 1– چاپ و نشر کتاب 2-خدمات چاپ و نشر و 3- تولید محصولات سمعی – بصری فعالیت دارد و محل سکونت مدیر آن شهرستان زرقان فارس است.
هدهد نه فقط نام انتشاراتی من، بلکه یادآور خاطرات برادر شهیدم، ابوالفضل صادقی، و سرپل ارتباطی من با تمام دوستانم در سراسر کشور (و جهان) به حساب می‌آید. اگرچه گستره‌ی فعالیت این انتشارات کشوری و سراسری است اما بیشتر برای چاپ آثار خودم و دوستانم در نظر گرفته‌ام در عین حال پذیرای سفارشات متقاضیان محترم از سراسر کشور نیز بوده و خواهد بود.
هدهد علاوه بر فعالیت در سه زمینه فوق، از ابتدای فعالیتش راهنمای دوستان و هموطنان دیگر بوده و (از دستنوشته تا ویرایش و چاپ و پخش کتاب) به آنها مشاوره رایگان در تمام امور چاپ و نشر داده و میدهد.
+++++++++++
شماره حساب رسمی انتشارات هدهد: 5859831051096666 بانک تجارت – شعبه زرقان فارس – به نام محمد حسین صادقی
والسلام
ارادتمند - محمد حسین صادقی
Sadeghi, M.H
09176112253
hodhodzar@gmail.com
۰۹۳۹۸۱۱۴۱۵۴واتساپم

بایگانی

محمد حسین صادقی، شاعر، نویسنده، ناشر و روزنامه نگار فرزند حاج آقاکوچک و مرحومه حاجیه خانم پروین قائدشرفی [از نوادگان مرحوم آخوند حکیم] در بیست و چهارم اردیبهشت 1339در خانواده‌ای اصیل و مذهبی در شهر زرقان فارس به دنیا آمد، در شش سالگی وارد دبستان شد و تحصیلات خود را در مدارس زرقان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی با اخذ دیپلم ریاضی و فیزیک به پایان رساند، سپس بخاطر تعطیل شدن دانشگاهها به خدمت سربازی رفت و دوران  سربازی را در روزهای آغاز جنگ تحمیلی در جبهه‌های نفت‌شهر و گیلانغرب گذراند که خاطرات دو هفته ریاضت ناخواسته و تحمل تنهائی، آوارگی، گرسنگی و تشنگی او و نجات معجزه آمیز و عبرت انگیزش در کتاب «سرابهای سبز» درج شده است.

​​​​​​پس از اتمام سربازی به امورتربیتی آموزش و پرورش پیوست و روستاهای زرقان به خدمت مشغول شد، در همین دوره با یکی از بستگانش به نام خانم سکینه خواجه فرزند مرحوم حاج خلیل ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو دختر به نامهای فاطمه و زهرا و یک پسر به نام ابوالفضل است.

صادقی در سال 1362 در رشته زبان انگلیسی دانشگاه شیراز پذیرفته شد و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و در صنایع اسلحه سازی فجر سپاه به خدمت مشغول شد و همزمان به عنوان بازرس ویژه استانداری و سازمان تعزیزات حکومتی در استان فارس و همکار فرهنگی بنیاد جانبازان نیز به خدمت پرداخت. در همین دوران مدیریت یک واحد بزرگ بازرگانی در سئول پایتخت کره جنوبی به وی پیشنهاد شد که بخاطر تداوم جنگ در کشور و تعهد ایشان نسبت به دفاع مقدس، این پیشنهاد را نپذیرفت. پس از فراغت از تحصیل و اخذ لیسانس، دو بورسیه، یکی برای ادامه تحصیل در کشو هند در رشتهٔ زبان و ادبیات هندی (که در آن زمان با شرایطی خاص به فارغ التحصیلان زبان انگلیسی کشورهای آسیایی تعلق می گرفت) و دیگری بورسیه زبان و ادبیات انگلیسی در انگلیس بخاطر سرودن اشعار انگلیسی به ایشان تعلق گرفت اما به دلیل وضعیت ویژۀ کشور در آن دوران موفق به استفاده از آنها و ادامه تحصیل نشد. پس از پایان جنگ تحمیلی تمام مشاغل دولتی را رها کرد و خود را یکسره وقف خدمت به مردم نمود و به کارهای آزاد فرهنگی و امور خیریه و حل مشکلات اداری، خانوادگی و اقتصادی مردم پرداخت که در بیست سال فعالیت صلح آمیز رایگان در امور حل اختلاف بصورت رسمی به عنوان رئیس شورای حل اختلاف و همچنین بصورت غیر رسمی و کدخدامنشی قریب به سه‌هزار پروندۀ ایجاد صلح و سازش در کارنامۀ خود دارد.

محمد حسین صادقی که در شعر «غلام» تخلص می‌کند شاعری را بطور رسمی در تابستان 1365 با سرودن نوحه و مرثیه در مناطق جنگی جنوب آغاز نمود و در دوران جوانی در سالهای دهه 70 در سه مسابقه کشوری شرکت کرد و با شعر «جوجه ماشینی» در کنگره سراسری  شعر روستا (توسط جهاد سازندگی در سال 1367) ؛ با شعر «مزامیر سبز» در کنگره شعر دفاع مقدس (توسط بنیاد جانبازان در همانسال) و با شعر «آهنامه چاووش» در کنگره شعر عاشورا در سال 1368 حائز رتبه‌های اول و دوم کشوری شد و پس از آن به عنوان استاد کلاسهای ادبی و هنری و داور مسابقات فرهنگی سراسری و استانی و همچنین به عنوان مجری برنامه در همایش‌های مختلف ایفای نقش کرد.

محمد حسین صادقی در سالهای 74 تا 76 صاحب امتیاز و مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه سراسری هدهد بود. در آن زمان بسیاری از شهرها حتی مراکز برخی از استانها دارای روزنامه نبودند ولی به همت ایشان زرقان دارای روزنامه شد که پس از چاپ 13 شماره بخاطر شکست شدید مالی تعطیل شد، ایشان سپس نشریه را به شیراز و تهران منتقل کرد و حدود یکسال، هفته نامه هدهد را در تمام عصرهای سه شنبه برای سراسر کشور نشر و پخش می‌کرد.

از همان سال تاکنون نیز مدیر مسئول انتشارات هدهد است و دهها عنوان کتاب را منتشر کرده است. حدود دو سال نیز نشریه محلی «خبرنامه زرقان» را برای «شهرداری و شورای اسلامی شهر زرقان» تهیه و منتشر می‌کرد، اما بیشترین آفرینش‌های ادبی و هنری ایشان در زمینه‌ی فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس بوده و برخی از اشعار فارسی و انگلیسی ایشان در نشریات و مجموعه‌ شعرهای گروهی چاپ شده و برخی از آثارش نیز به صورت نوحه و سرود در صدا و سیما و هیئت‌ها و گروههای آزاد اجرا شده‌اند، در همین رابطه در دائرة‌المعارف عاشورا از ایشان یاد شده و بیوگرافی وی در دانشنامه تخصصی امام حسین علیه‌السلام منتشر شده است.

قصیده چهارصد بیتی ایشان به نام «کوثریه» که برداشتی آزاد از سوره کوثر است از نظر کارشناسان ادبیات آئینی یکی از شاهکارهای کم نظیر شعر معاصر محسوب می‌شود.

طبق گزارش سایت کتابشناسی دفاع مقدس و حوزه هنری، محمد حسین صادقی در دوران دفاع مقدس و سالهای پس از آن یکی از پرکارترین شاعران حوزه کودک ونوجوان دفاع مقدس بوده و بارها مورد تقدیر مراجع ذیربط قرار گرفته است.

مجموعه شعر و قطعه های ادبی ایشان به زبان انگلیسی نیز با نام  Tent به معنای خیمه در ۹۶ صفحه منتشر شده و مورد استقبال مخاطبین خاص دانشگاهی در داخل و خارج از کشور قرار گرفته است.

علاوه بر این، از ایشان تاکنون پانزده کتاب در قالبهای شعر، داستان و نمایشنامه و تحقیق در سه زمینۀ اهلبیت، دفاع مقدس و زرقان شناسی  برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان تألیف و منتشر شده و هشت کتاب را نیز در دست چاپ دارد که مهم‌ترین آثارش دو کتاب زیر است:

1.   مجموعه شعر «کوثریه» ، کارنامۀ سی سال شاعری و شیدائی او در مدح و رثای اهلبیت.

2.   عَنقای لاهوت، تحقیق و داستان‌واره‌ای درباره شهید سید عمادالدین نسیمی و ارتباط نسیمی با زرقان

صادقی در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با چهار برادرش بصورت چشمگیری حضور داشتند و برادرش سردار شهید ابوالفضل صادقی (محمد حسن) پس از شش سال نبرد قهرمانانه نهایتاً در کربلای شلمچه به شهادت که آرزوی دیرینه‌اش بود رسید و آسمانی شد.

محمد حسین صادقی در اولین و چهارمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر، با اکثریت آراء به عنوان اولین نماینده مردم شریف زرقان برگزیده شد و در سالهای 79 و 80 نیز به عنوان شهردار زادگاهش انتخاب گردید و خدمات ارزشمندی از خود در یاد وخاطر مردم شریف و قدرشناس زرقان به جا گذاشت؛

کاشت بیش از بیست هزار اصله درخت از جمله پنج هزار نهال زیتون در دو طرف راههای باغات و لایروبی قنات مرتضی علی(ع)، همکاری در تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان به عنوان عضو هیئت مؤسس، تأسیس فرهنگسرای سرو و مدیریت اولیۀ آن، احداث استخر شنا، تأسیس مرکز پژوهشهای زرقان شناسی، تأسیس هیئت خادم‌الشهداء و ایجاد شورای مرکزی هیئات مذهبی زرقان نیز از جمله اقدامات مهم و ماندگار وی محسوب می‌شود.ایشان پس از انفصال از پست شهرداری با خانواده به شهر مقدس قم مهاجرت کرد و حدود شش سال فعالیتهای ادبی و فرهنگی و تحقیقاتی خود را در آنجا ادامه داد و از محضر علما و آیات عظام بویژه مرجع محبوبش مرحوم آیت الله بهجت بهره برد و در چهار دوره نیز به عنوان عضو فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مکه و مدینه توفیق خدمتگزاری به ضیوف‌الرحمان و زائرین بقیع و حرم مطهر نبوی پیدا کرد.

صادقی در عرصه وب نیز با راه اندازی «قرارگاه سایبری سردار شهید ابوالفضل صادقی» به فعالیت پرداخت که گردآوری زندگینامه، وصیت نامه و عکسهای ۲۵۵ شهید گرانقدر بخش زرقان، نوشتن زندگینامه برای بسیاری از آن عزیزان و اهتمام در تهیه بیش از بیست مجله صوتی شهدا و آماده سازی کتاب جامع شهدای زرقان از بزرگترین آثار و افتخارات اوست.

صادقی کماکان به کار تألیف، تحقیق، ویرایش و نشر کتاب با عنوان انتشارات هُدهُد در سطح کشور اشتغال دارد؛ با اینهمه، جاودانه‌ترین، با ارزش‌ترین، زیباترین و افتخارآمیزترین کارهای قابل ارائه به ساحت مقدس شهدا را در دنیا و آخرت فقط کارنامۀ ایجاد صلح و سازش‌هایش می‌داند بویژه صلح و سازش‌هائی که در هیچ پرونده‌ای ثبت نشدند و هیچ کس جز خداوند متعال از آنها خبر ندارد. والسلام

**************

و تلخ ترین سرگذشت و سرنوشت: